A Tündér máglyája


In memoriam of Percy Bysshe Shelley

A lemenő nap vérszín fátylat vont a tájra. A máskor azúr színű tenger most szintén vérbíborban fürdött, megkétszerezte a napot, megkétszerezte a felhőket, megkétszerezte a vörös ragyogást.
       Lobogtak a lángok. Mintha maga a haldokló nap szállt volna le a földre. Ropogtak a lángok, a pernye szanaszét szállt, a fakó szürke füst felkígyózott az égre, mint egy sóhajtás, vagy mint egy lélek. Lord Byron leszegett fejjel, összeszorított szemmel állt, kezei ökölbe zárva, szorosan a teste mellett. Reszketett. Nem lehetett tudni, hogy a hideg, az erőfeszítés, vagy a gyász teszi-e. Fel akart nézni, még egyszer, utoljára látni Őt, de nem volt képes rá. Nem volt képes látni az egykor angyali, most felpuffadt és elkékült arcot, a szanaszét kavargó fekete hajba keveredett hínárokat, a vizes ruhát, melybe belekapnak a lángok. Két könnycsepp gördült le az arcán, hogy aztán sisteregve kioltsa a lába elé szálló pernyét. Lord Byron hirtelen felemelte a fejét, torkát artikulálatlan üvöltés hagyta el és kitört belőle a zokogás. Nézte a felszálló füstöt, az eget, mintha azt vádolná a Tündér haláláért.
Miért? Miért Őt? Mit ártott Ő? Az egyik pillanatban életet kért, a másikban halált. Magának. A világnak. Hisz’ mi értelme van a mindenségnek, ha a Tündér, az utolsó csoda eltávozik belőle? Lord Byron térdre rogyott, átkarolta magát és előre-hátra hintázott, mint egy kisgyerek. Beharapta ajkát, de könnyei így is megállíthatatlanul ömlöttek. Istenem, miért?! Mért nem zúztad össze ezt a világot inkább? Miért vetted el a Tündért? Az ő tisztasága, szépsége, csodája nélkül… mi értelme van még bárminek is?
- Gyere, George, mennünk kéne.- hallatszott egy férfihang a háta mögül. Lord Byron nem reagált. Keats nem is várt választ. Csak azért szólalt meg, hogy tegyen valamit. Nem volt képes felfogni, hogy Ő meghalhat… hogy meghalt. Legszívesebben barátja mellé vetette volna magát. Hogy a földre-e vagy a máglyára, arról fogalma sem volt. Kezében még mindig ott szorongatta a két átázott, só marta könyvet. Az a két verses kötet volt, amit Nála találtak. Az egyik az övé volt. Keats szívébe tőrként hasított a gondolat. Az övé. A versei ott voltak a Tündérnél, mikor meghalt. Felelősnek, hibásnak érezte magát, hiszen az ő versei ott voltak vele! Lord Byron közben abbahagyta a ringatózást, elengedte magát és öklével a napszítta füvet kezdte ütlegelni.
- Miért? Miért, John? Miért nem inkább mi? Miért?- Keats csak rázta a fejét.
- Nem tudom.- súgta. Aztán már nem bírta tovább. Szinte rázuhant Lord Byronra. Zokogott, mint egy kisgyermek. Tündér! Nyisd ki a szemed! Lépj le a máglyádról! Mutasd meg, hogy a halálnak nincs hatalma fölötted! Mutasd meg a hitetlen világnak, hogy vannak még csodák! Mutasd meg! Teremts egy új világot, légy az istenük. Tündér, nyisd ki a szemed! De Ő nem mozdult. Halott volt. Onnan, ahová ment, nincs visszatérés, nem tud lelépni a máglyáról, mert Ő nincs többé.
         Lord Byron és Keats egymásba kapaszkodtak gyászukban, a máglya pedig csak lobogott engesztelhetetlenül. Percy máglyája, a Tündér máglyája.


A novellában szereplő személyek valósak, az angol romantikusok második generációjának tagjai, és mint ilyenek, természetesen egyikük sem áll a tulajdonomban. A máglyát, a verses kötetet, a szereplőket és Shelley sajnálatos halálának tényét leszámítva az egész az én fantáziám szüleménye. Bármi féle kapcsolat a valósággal kizárólag a véletlen műve.

Előző

Következő


Vissza a főoldalra